Zabiegi protetyczne

kobieta w czasie leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne pozwala na odbudowę zniszczonej struktury zęba. Dzięki odpowiednio dobranym wypełnieniom protetycznym możliwe jest uratowanie nawet tego zęba, w którym występuje duży ubytek. Zobacz na czym polega leczenie protetyczne i jakie są najczęściej wykonywane prace protetyczne.

Na czym polega protetyka?

Leczenie protetyczne polega na odbudowie pojedynczych zębów lub całej szczęki. Utracone lub zniszczone zęby to z biologicznego punktu widzenia nieodwracalna zmiana. Z pomocą przychodzi protetyka, która umożliwia odtworzenie braków. Odtworzenie ubytków możliwe jest dzięki wykorzystaniu uzupełnień protetycznych. Zastosowanie najwyższej klasy protez oraz mostów pozwala na osiągnięcie bardzo trwałego efektu, który odznacza się wysoką estetyką. Współcześnie stosowane uzupełnienia protetyczne zapewniają wysoki komfort użytkowania.

 

W jakich sytuacjach jest zalecone skorzystanie z pomocy protetyka?

Leczenie protetyczne jest zalecane w następujących przypadkach:

  • złamanie zęba
  • bardzo duże ubytki zęba (zwykła plomba może nie być wystarczająca na wypełnienie zęba)
  • brak jednego lub kilku zębów

Musimy pamiętać, że utrata chociaż jednego zęba nie pozostaje bez konsekwencji dla całego układu żucia. Bynajmniej nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o ryzyko przesuwania się i obracania zębów, które sąsiadują z luką w miejscu ubytku zęba. Zaniechanie leczenia protetycznego może powodować utratę kolejnych zębów, a także liczne nieprawidłowości w pracy stawów skroniowo – żuchwowych. Ponadto brak zęba może także prowadzić do problemów z mową, żuciem oraz oddychaniem.

 

Rodzaje wypełnień protetycznych

Protetyka to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Szybki rozwój przekłada się na powstawanie nowoczesnych materiałów do odbudowy twardych tkanek zęba. Do najczęściej używanych wypełnień protetycznych zaliczamy:

 

  1. Wkłady koronowe inlay, onlay i overlay

Wkłady koronowe wykorzystuje się zamiast standardowych plomb, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużym ubytkiem. Wkłady inlay / onlay są bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Dzięki swojej elastycznej strukturze mogą idealnie odwzorować kształt zęba. Pacjenci w szczególności jednak doceniają ich piękną estetykę.

 

  1. Licówki porcelanowe

Niezwykle modna i popularna poprawa estetyki zębów. Licówki to cienkie płatki porcelany, które doklejane są do powierzchni zęba. Dzięki licówkom porcelanowym możliwa jest niemal natychmiastowa poprawa wyglądu zębów. Poza poprawą wyglądu zębów przebarwionych i nierównych możliwe jest także usunięcie szpar między zębami.

 

  1. Korony i mosty protetyczne

Głównym wskazaniem do wykonania koron porcelanowych jest zniszczenie tkanki zęba lub nieodpowiednia estetyka zęba. Korony stomatologiczne to uzupełnienia protetyczne, które poprawiają kształt i funkcje uszkodzonego zęba. Korony stosowane są wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania typowego wypełnienia.

Most jest to stała proteza, którą stosuje się w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Mosty są na stałe zacementowane na zębach pacjenta. Dzięki zawieszeniu mostu na własnym uzębieniu możliwe jest nie tylko uzupełnienie braków jednego lub kilku zębów, ale także znacząca poprawa estetyki uzębienia

 

  1. Protezy szkieletowe i całkowite

Protezy są wykonywane najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z większą ilością ubytków, a zastosowanie mostów czy koron nie jest możliwe. To w jaki sposób będzie utrzymywać się proteza szkieletowa w jamie ustnej zależy w dużej mierze od uwarunkowań kształtu zęba. Protezy szkieletowe to jedne z lepszych rozwiązań pośród ruchomych uzupełnień. Ruchome uzupełnienia można wyjmować z ust, aby je oczyścić. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie uciskają dziąseł i podniebienia. Odpowiednie mocowanie zapewnia dużą stabilność protez. Z kolei protezy całkowite to jedna z najczęstszych metod uzupełniania całkowitych braków zębowych. Dobrze dopasowana proteza całkowita przywraca komfort przeżuwania i przywraca estetykę uśmiechu.

 

Gdzie znaleźć dobrego protetyka?

Szukasz godnego polecenia gabinetu protetycznego? Sprawdź w internecie, który gabinet w Twojej okolicy specjalizuje się w leczeniu protetycznym. Z pewnością warte rozważenia będą także rekomendacje Twoich najbliższych i znajomych. Jeżeli szukasz protetyka w Sosnowcu, gorąco zachęcamy do skorzystania z usług Gabinetu Stomatologia Pałyga. Doskonale wyposażony gabinet cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów. Nowoczesne metody leczenia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta sprawiają, że jest to miejsce z pewnością warte polecenia.