Reumatyzm u kobiet

kobieta na łące

Reumatyzm przywodzi na myśl drżenie oraz ból kończyn, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Wydawać by się mogło, że choroba ta dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku, tymczasem reumatyzm może nas dotknąć już w okolicach 30 roku życia. Ponadto reumatyzm trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

 

Choroby reumatyczne u kobiet

W języku potocznym, mianem reumatyzmu określamy bóle mięśni i stawów wraz z obrzękami,zaczerwienieniami oraz zaburzenia czynności układu ruchu. Tak naprawdę jednak nie ma jednej choroby o nazwie reumatyzm. Ten medyczny termin obejmuje wiele schorzeń reumatycznych. Każda z nich ma inną przyczynę oraz objawy, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi chorób reumatoidalnych, by w przyszłości móc jak najwcześniej wykryć dolegliwości. Szczególnie uczulone są na to młode kobiety, które w zgiełku codziennych obowiązków, nie zwracają uwagi na objawy, zwlekając z wizytą u specjalisty.

Mimo, iż chorób reumatoidalnych wyróżniamy co najmniej kilkadziesiąt, a każda przebiega inaczej, łączy jedna rzecz: wszystkie dotyczą narządu ruchu i atakują różne jego elementy, wśród nich: stawy, kości, mięśnie, ścięgna, więzadła.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z chorób z zakresu reumatyzmu.

 

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – to jedna z najpowszechniejszych a zarazem najgroźniejszych chorób reumatycznych. W Polsce na RZS cierpi ok. 400 tys. osób. Ta choroba może zacząć nas dotyczyć już w okolicach 30 roku życia. Dotyka głównie kobiety.
  • Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów – choroba atakuje przed 16 rokiem życia. Zwykle rozwija się powoli, trwać może wiele lat. W 80 proc. przypadków przechodzi w typowe zapalenie reumatoidalne.
  • Łuszczycowe zapalenie stawów – występuje blisko u 20-30 proc. osób chorych na łuszczycę niezależnie od wieku.

 

Objawy reumatyzmu

W pierwszej fazie choroba może nie dawać o sobie w ogóle znać. Brak charakterystycznych objawów, powoduje, że jesteśmy nieświadomi o rozwijającej się chorobie w naszym organizmie. Mogą pojawić się jedynie objawy przypominające grypę, jak podwyższona temperatura ciała oraz bóle mięśni. Specyficznym syndromem reumatyzmu jest jednak obrzęk oraz ból stawów, najczęściej symetrycznych np. w palcach obu rąk. Następnie dolegliwości stają się coraz silniejsze i pojawiają się coraz częściej.

 

Jak leczyć reumatyzm?

W przypadku leczenia chorób reumatycznych, istotne jest, by leczenie było kompleksowe. Powinno więc obejmować zażywanie odpowiednio do nas dobranych leków oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Im wcześniej wykryta choroba, tym łatwiej nam będzie ją wyleczyć, warto więc zgłosić się do lekarza, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy charakterystyczne dla chorób reumatoidalnych.

 

Angelika Wylegała