Prawo rodzinne – kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Prawo rodzinne to dział prawa cywilnego, którego przepisy pozwalają na regulację stosunków i sporów w rodzinie. Obejmuje m.in. sprawy rozwodowe, alimentacyjne, czy też o przyznanie opieki nad dzieckiem. Ze względu na wagę i charakter takich spraw, wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy adwokata. Należy zaznaczyć, że w takich przypadkach szczególnie istotna jest dbałość o prywatność klienta oraz jego najbliższych. Sprawdź, w jakich sprawach z obszaru prawa rodzinnego, warto skorzystać z usług profesjonalisty i dowiedz się, jak wybrać dobrą kancelarię.

 

Prawo rodzinne w Polsce

Jak już wspomnieliśmy we wstępie najważniejszym elementem prawa rodzinnego, jest dbałość o dobro i bezpieczeństwo rodziny. Każdy adwokat powinien więc traktować oba te aspekty jako priorytety.

W Polsce wszelkie przepisy i regulacje związane z prawem rodzinnym znajdują się w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Co ważne, od czasu uchwalenia zostały dokonane w nim zmiany dotyczące unormowania przepisów o przysposobieniu oraz reformy małżeńskich ustrojów majątkowych. Ponadto, w 2019 roku wprowadzono zakaz stosowania kar cielesnych przez rodziców oraz opiekunów prawnych wobec małoletnich. Dobry prawnik rodzinny powinien być bardzo dobrze zaznajomiony ze wszelkimi nowelizacjami. Tylko w ten sposób będzie mógł zapewnić swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie.

 

Sprawy z zakresu prawa rodzinnego

Prawo rodzinne to bardzo rozbudowana gałąź prawa, która obejmuje szeroki zakres spraw. Zaliczyć można do nich m.in.:

  • rozwody – bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie,
  • sprawy o podział wspólnego majątku w małżeństwie,
  • separacje,
  • sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej,
  • sprawy alimentacyjne,
  • sprawy o przyznanie i odebranie władzy rodzicielskiej,
  • sprawy o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa,
  • sprawy o uznanie i zaprzeczenie uznania dziecka.

W tego typu sprawach bardzo często niezbędne okazuje się wsparcie rzetelnego adwokata. Jego obecność pomoże nam również w wielu innych przypadkach, np. gdy postępowanie toczy się przeciwko nieletnim lub brakuje zgodności pomiędzy partnerami.

 

Dlaczego warto skorzystać z usług adwokata?

Bardzo często klienci podchodzą sceptycznie do usług prawnika rodzinnego ze względu na bardzo delikatny charakter spraw. W wielu przypadkach skorzystanie z pomocy profesjonalisty jest jednak najlepszym rozwiązaniem.

Jak wiemy, konflikty rodzinne nierzadko powodują spore obciążenie psychiczne dla obu stron, a także dla dziecka. Doświadczony adwokat doskonale wie, jak poprowadzić sprawę, by jego klienci czuli się komfortowo. Na dodatek jest w stanie zająć się wszelkimi formalnościami związanymi ze sprawą. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na czasie, ale także będziemy spokojniejsi, że nasze losy są w dobrych rękach.

 

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Wybierając adwokata, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego specjalizację, osiągnięcia i umiejętności. Warto także już na pierwszym spotkaniu sprawdzić jego rzetelność oraz podejście do klienta. W przypadku takich spraw jak rozwody czy przyznanie prawa do opieki nad dzieckiem adwokat powinien być pełen empatii, troszczyć się o komfort swoich klientom i zagwarantować im należytą prywatność. Coraz popularniejszym sposobem na sprawdzenie jakości usług świadczonych przez danego adwokata, są również opinie znajdujące się w Internecie.

Jeśli szukasz zaufanego adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym w okolicach Bytomia, zachęcamy do zapoznania się z ofertą tej kancelarii – adwokat Bytom.