Jak samodzielnie namalować obraz?

akcesoria malarskie

Interesujesz się malarstwem? Nie wiesz jak namalować swój pierwszy obraz? Jeśli tak to poznać kilak prostych zasad potrzebnych do namalowania obrazu. Z pewnością się przydadzą!

Czy łatwo jest namalować obraz?

Namalowanie obrazu nie musi być trudne! Wystarczy trochę wyobraźni i fantazji. W końcu to pragnienie, aby nauczyć się malować, a także entuzjazm do pracy przy malowaniu są tym, czego potrzeba najbardziej. A więc nie obawiaj się tylko spróbuj. Do dzieła!

Już dziś możesz dowiedzieć się jak namalować obraz od samego początku. Trochę zatem musisz poznać wiedzy o szkicu, kompozycji i wreszcie o perspektywie. Często malarze malują też bez szczegółowego rysunku. Wówczas nieco ekspresyjniej, improwizują oraz szkicują pejzaże lekko zaznaczając najwyżej ważne punkty. Akwarele są wówczas bardziej żywe i lekkie.

A zatem już dziś zostać mistrzem malowania. Weź pędzel i maluj pejzaże, portrety i abstrakcję. Ogranicza Cię tylko Twoja pomysłowość.

 Jak nauczyć się malować?

Jeśli chcesz namalować obraz musisz pamiętać o kilku zasadach. Musisz wiedzieć co masz zamiar malować (temat), w jakim formacie i rozmiarze oraz na czym będziesz malować (np. płótno, deska). Ponadto musisz zastanowić się której techniki użyjesz oraz jakich kolorów będziesz używać (czyli czy masz odpowiednie farby i potrafisz uzyskać interesujące Cię odcienie).

Malować można w różnoraki sposób. Dlatego też, najlepiej aby każdy artysta wypracował swoją własną technikę, odpowiednią dla jego twórczości. Czasami twórcy robią także wcześniejszą „mini wersję” swoich obrazów, tak aby sprawdzić kompozycję i wtedy ewentualnie jeszcze coś dodać, zanim zabiorą się do właściwego malowania.  Nie ma zatem dobrych lub złych podejść. Ostatecznie trzeba znaleźć to, co okaże się najlepsze dla Ciebie.

Jak zatem w łatwy sposób namalować obraz? Na początek postaraj się namalować na zachętę do odnalezienia w sobie pasji, namiętności w dorabianiu pieniędzy, korzystania z pełni kreacji mieszkającej w Tobie, magicznej i radosnej twórczości.

Czego potrzebujesz do namalowania obrazu?

Gdy zadecydujesz, że chcesz nauczyć się malować, musisz na początku ustalić, co tak naprawdę masz zamiar zobrazować, a szczególnie, jakich narzędzi będziesz przy tym używać. Cztery najbardziej znane techniki malarskie to: oleje (tradycyjne, rozpuszczalne w oleju, terpentynie), akryle (rozpuszczalne w wodzie) oraz akwarele i pastele. Wybór techniki malarskiej jest bardzo osobisty, ze względu na to, że nikt nie jest w stanie nam najlepiej doradzić, czym będzie nam się najlepiej malować. Gdy pierwsze malowanie Ci nie wyjdzie najlepiej, nie załamuj się od razu i pamiętaj, że zawsze możesz spróbować nieco innej techniki, która być może okaże się właśnie tą odpowiednią. Do odważnych świat należy!

Z pewnością jednak do malowania przydadzą Ci się akcesoria malarskie, takie jak: płótno, farby, szpachla oraz pędzle.

Nie każda technika należy do najłatwiejszych. Jednak gdy zapoznasz się z podstawami malowania, poświęcisz czas na naukę i wykażesz się odrobiną cierpliwości efekty powinny Cię pozytywnie zaskoczyć.

 

Sylwia Haliniak