Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

karty kredytowe w portfelu

Masz kilka kredytów na głowie? Chcesz obniżyć ratę spłacanych co miesiąc kredytów? Sprawdź czym jest kredyt konsolidacyjny i czy może być on rozwiązaniem Twoich problemów. Zobacz na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego, a także jak uniknąć najczęstszych pułapek.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredytem konsolidacyjnym nazywamy kredyt, w ramach którego zamiast kilku rat różnych kredytów będziesz spłacał tylko jeden kredyt. Kredyt może konsolidować różnego rodzaju zobowiązania, w tym m.in.:

 • Kredyty bankowe,
 • Kredyty od kart ratalnych,
 • Kredyty bezgotówkowe,
 • Kredyty gotówkowe,
 • Kredyty konsumpcyjne,
 • Kredyty samochodowe,
 • Karty kredytowe,
 • Kredyty konsumenckie,
 • Limit ROR,
 • Kredyty mieszkaniowe.

 

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

W kredycie konsolidacyjnym bank, który udziela kredytu pokrywa wszystkie lub część zobowiązań kredytobiorcy, które pochodzą z innych banków lub podmiotów pozabankowych. Oznacza to, że przejmuje na siebie wszystkie te zobowiązania i spłaca je. Jednocześnie wylicza kredytobiorcy nową wartość kredytu i ustala miesięczną ratę oraz nowy termin spłaty całości zobowiązania.

 

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Do zalet kredytu konsolidacyjnego z pewnością należy zaliczyć następujące korzyści:

 1. Redukcja liczby spłacanych co miesiąc kredytów – zamiast spłacać kilka kredytów co miesiąc, możesz spłacić tylko jeden. Tym samym nie musisz pamiętać o kilku różnych terminach spłaty, a także o różnych wielkościach rat kredytowych.
 2. Możliwość obniżenia stawki kredytu – pamiętaj jednak, że obniżenie raty kredytu, najczęściej pociąga za sobą konsekwencje w formie wydłużenia okresu jego spłaty.
 3. Poprawa płynności i stabilności domowych finansów – jeden kredyt daje większą łatwość w zarządzaniu nim.
 4. Niższe oprocentowanie – kredyty konsolidacyjne zazwyczaj mają niższą stopę oprocentowania, aniżeli kredyty gotówkowe.
 5. Oszczędność czasu – przeniesienie kredytów tylko do jednego banku to oszczędność czasu.
 6. Poprawa zdolności kredytowej – banki z dużą niepewnością patrzą na osoby, które posiadają wiele kredytów w różnych bankach i instytucjach.

 

Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Przede wszystkim przeanalizuj długość okresu spłaty kredytu. Ze względu na swój charakter jest on polecany przede wszystkim osobom, które przewidują problemy ze spłata kredytu w najbliższym czasie. Decydując się na kredyt konsolidacyjny, osoba zyskuje więcej czasu na spłatę. Dzięki niższej stawce łatwiej jest zapewnić płynność finansową. Należy jednak pamiętać, że wydłużenie okresu spłaty, może w ostateczności powiększyć kwotę zobowiązania. W wielu jednak sytuacjach, rozciągniecie w czasie terminu spłaty jest optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli szukasz sprawdzonego kredytu, polecamy kredyt konsolidacyjny na Śląsku oferowany przez kredi24.pl

 

Gdzie można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Wiele banków oraz podmiotów udzielających pożyczki ma w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować oferty różnych podmiotów, aby wybrać tę optymalną dla nas. W pierwszej kolejności warto zatem skorzystać z internetowych kalkulatorów, aby wstępnie wyliczyć jakiej raty możemy oczekiwać, a także ile może nas kosztować wzięcie kredytu konsolidacyjnego.

 

Aby jednak podjąć dobrą decyzję, warto skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym, który doradzi, w jakiej sytuacji warto wziąć kredyt konsolidacyjny. Na spotkaniu z doradcą będziesz mógł także określić swoje możliwości finansowe jeżeli chodzi o spłatę kredytu. Doświadczony doradca wskaże na ryzyka i szanse związane z wzięciem kredytu konsolidacyjnego. Doradzi odpowiedni bank, w którym będziesz mógł zaciągnąć kredyt. Jeżeli więc chciałbyś się poradzić doradcy finansowego warto umów się na spotkanie z fachowcem z Kredi24.pl.

 

Pamiętaj, że decyzja o kredycie konsolidacyjnym przez długie lata będzie determinowała Twoje zobowiązania finansowe. Warto zatem dobrze przemyśleć tę decyzję, porównać kilka konkurencyjnych ofert i wybrać tę najlepszą.