Kobiety programistki

programistka

Kto powiedział, że kobiety nie mogą być  programistkami? Czy ten zawód jest dziś zarezerwowany tylko dla mężczyzn? Jak się okazuje nie! Kobiety również dobrze sobie radzą jako programistki. A więc może i ty zostaniesz programistka?

Czy kobiety nadają się do programowania?

Większość kobiet obawia się, że programowanie jest bardzo trudne, i że trzeba naprawdę dużo umieć i wiedzieć, żeby zacząć. „Nie nadaję się do tego, ze mnie nie będzie programisty” – to częsta odpowiedź kobiet, którą można usłyszeć od kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z programowaniem. Jest to najczęściej jednak wymówka, która odnosi się do wyimaginowanych słabości i obaw przed programowaniem. Jak się jednak okazuje kobiety równie dobrze jak mężczyźni radzą sobie z programowaniem. Wystarczy tylko chcieć! A to tak niewiele, by odnieść sukces.

Jak zostać programistą?

Programowanie nie musi od razu być profesją lub zawodem. Można np. na początek zacząć od ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W końcu najtrudniej jest nauczyć się pierwszego języka, każdy kolejny jest już łatwiejszy. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do języków naturalnych, języki programowania są uniwersalne. To z kolei zmniejsza blokady we współpracy międzynarodowej oraz pozwala na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu. A zatem można pracować zdalnie z domu lub w biurze, zarówno można to robić w Warszawie lub poza granicami. Po prostu liczą się umiejętności i chęć rozwoju. Najważniejsze jest w końcu to, żebyśmy nie bali się próbować. Bo w końcu do odważnych świat należy! A więc do dzieła! Zostań programistką już od dziś.

 Czy programowanie jest trudne?

Programowanie nie musi być trudne. Wystarczy tylko odważyć się spróbować i wdrożyć się w najważniejsze zagadnienia z tym związane. W końcu programowanie, czyli tworzenie różnych systemów i aplikacji, to nic innego jak „rozmowa”. Podobnie jak w rzeczywistym świecie, w programowaniu wyróżniamy kilka języków, jak: C#, Python, Java, Ruby itp.

Za sprawą programistów możemy korzystać ze wszystkich dobrodziejstw nowych technologii, nie martwiąc się o te wszystkie linijki specjalnego kodu, które są ukryte pod pięknie przygotowanym interfejsem użytkownika. Dlaczego więc nie zacząć tworzyć tej rzeczy samemu? Wówczas Twój komputer nie będzie dla Ciebie zagadką i bez problemu poradzisz sobie z jego naprawą. Warto zatem zainteresować się programowaniem na dobre.

Warto również wspomnieć, że w końcu najważniejsze w karierze programisty jest doświadczenie projektowe. W poszukiwaniu pracy u najlepszych pracodawców liczą się przede wszystkim technologie z jakimi dana osoba pracowała. A więc to nie płeć jest najważniejsza! A zatem nie ulegajmy stereotypom i nie przesądzajmy, że kobiety nie mogą zajmować się programowaniem.

Aby zacząć karierę komercyjną w zawodzie programisty ważna jest również znajomość podstaw do wybranej technologii / języka programowania. Ważne jest, aby osoba chcącą być dobrym programista była w stanie się uczyć, przyswajać nową wiedzę oraz nabywać doświadczenie, a do tego właśnie potrzebne są podstawy. Dlatego właśnie pierwszym krokiem w programowaniu jest nauka języka programowania oraz poznanie odpowiednich kroków i elementów, które składają się na tworzenie aplikacji. To pomoże  zacząć pracę jako młodszy programista. Z kolei dalszą wiedzę najłatwiej jest nabywać w praktyce, czyli realizując konkretne zadania.

 

Sylwia Haliniak