Fotograf ślubny – cechy fotografa idealnego

sesja ślubna

Piękna biała suknia, ustrojony kościół, kolorowe kwiaty, kwartet smyczkowy…dzień ślubu to jedno z najbardziej niesamowitych wydarzeń w naszym życiu. Każdemu z nas zależy, aby został on odpowiednio udokumentowany. Wybór dobrego fotografa jest tutaj kluczowy – do zdjęć, które wykona, będziemy powracać przecież przez całe życie. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć profesjonalistę, który sprawi, że nasze fotografie będą niesamowitą pamiątką. Od czego zacząć?

Cechy dobrego fotografa ślubnego

Fotografia ślubna jest dość trudną dziedziną i każdy profesjonalista będzie musiał posiadać szereg umiejętności. Należy zawsze zwrócić uwagę na stopień jego profesjonalizmu. Możemy ocenić go samemu, przeglądając portfolio danego fotografa. Czy jego zdjęcia wyglądają na dobrze zakomponowane i pomysłowe? Czy są odpowiednio naświetlone, a balans kolorów wydaje się odpowiedni do danego ujęcia? Czy na fotografiach udało się uchwycić emocje? Dzięki krótkiej analizie można rozpoznać, czy dany profesjonalista dobrze radzi sobie ze swoim rzemiosłem. Fotograf ślubny będzie oczywiście posiadał odpowiedni sprzęt. Zwykle będzie to lustrzanka cyfrowa wyposażona w kilka obiektywów przystosowanych do różnych ujęć oraz zestaw lamp. Jeśli dana osoba proponuje wykonanie zdjęć aparatem kompaktowym, nie mamy raczej do czynienia ze specjalistą. Do dodatkowych umiejętności dobrego fotografa należy dodać cechy, takie jak kultura i taktowność. Umiejętność poruszania się i robienia zdjęć bez zwracania na siebie uwagi jest  niezwykle ważna podczas uroczystości i wesela. Warto również zwrócić uwagę na to jakie dodatkowe usługi proponuje fotograf. Często będzie to świadczyło o jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Mogą to być na przykład zdjęcia wywołane na specjalnym papierze, indywidualnie zaprojektowane albumy lub inne pomysłowe projekty. Na sam koniec warto wspomnieć, że do cech dobrego fotografa ślubnego – tak jak w przypadku większości profesjonalistów – będzie zaliczała się też wysokość ceny za jego usługi. Za zdjęcia tych „najlepszych z najlepszych”, zapłacimy od 5000zł wzwyż.

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?

Jeżeli mamy w naszym gronie znajomych świeżo upieczonych małżonków, to od nich możemy zacząć poszukiwania idealnego fotografa. Dobrym pomysłem będzie poproszenie ich o pochwalenie się zdjęciami oraz – ewentualnie – dopytanie, jakich innych fotografów brali oni pod uwagę. Nawet jeśli nie przypadła nam do gustu ich sesja ślubna, możliwe, że uda się zdobyć kilka nazwisk do sprawdzenia. W wielu wypadkach będziemy jednak musieli szukać fotografa we własnym zakresie. Portfolio powinno być najbardziej pomocnym elementem podczas dokonywania wyboru. Poszukiwania ułatwia fakt, iż w dzisiejszych czasach wielu fotografów ślubnych będzie posiadało swoje własne, internetowe galerie. Oznacza to, że proces poszukiwań możemy zacząć praktycznie bez wychodzenia z domu. W momencie, gdy podczas przeglądania zdjęć, poczujemy, że to jest właśnie „to”, warto spróbować umówić się z fotografem na spotkanie lub rozmowę telefoniczną. Można wtedy przedyskutować jego cennik, dostępność oraz Wasze indywidualne potrzeby. Warto również zaznaczyć, że poszukiwanie odpowiedniej osoby należy rozpocząć stosunkowo wcześnie – pół roku, a nawet 2 lata wcześniej.

Pomysły na sesje ślubną

Na wybór fotografa ślubnego w wielu wypadkach wpłynie nasza ocena pomysłowości oraz jakości wykonania sesji. Mogłoby się wydawać, że te, z roku na rok, stają się coraz bardziej oryginalne. Jaka sesja zdjęciowa będzie atrakcyjna? Wiele par nadal decyduje się na fotografie na łonie natury albo na tle piękniejszych budowli w swoim mieście. Coraz to modniejsze stają się sesje zagraniczne.  Na co jeszcze można się zdecydować? Niektóre pary wybierają sesje związane ze swoimi zainteresowaniami – na przykład na stadionie piłkarskim, albo w stylu książkowego Harry’ego Pottera. Przestają również dziwić lokalizacje takie jak sesja na basenie, czy nawet…w ZOO.  Ilość pomysłów jest właściwie nieskończona i będzie właściwie zależeć tylko od kreatywności oraz upodobań pary młodej.

 

Zuzanna Godek