Dlaczego warto śpiewać razem z dzieckiem?

śpiewające dzieko

Już od chwili narodzin towarzyszą nam różnorodne głosy. Uczymy się mówić naśladując usłyszane dźwięki. Z biegiem czasu, najważniejszym z nich staje się dla nas kojący głos matki. Tym samym, warto zastanowić się czym głos właściwie jest? Jak można go rozwijać? I czy warto śpiewać ze swoją pociechą?

Zacznij śpiewać z dzieckiem

Czy głos to instrument?

Z pewnością zastanawiałeś się kiedyś, czy głos można zaliczyć w poczet instrumentów muzycznych. W końcu, gdy śpiewamy uwidacznia się jego określone brzmienie, a także barwa, stające się składową powstającej melodii. Mechanizmy, ktore zachodzą w naszym ciele, podczas procesu wytwarzania dźwięku, również można odnieść do pracy, jaką wykonuje instrument muzyczny.

Każdy instrument składa się z trzech, podstawowych elementów:

  • wibratora – źródło dźwięku,
  • generatora – wzbudza drgania źródła dźwięku,
  • amplifikatora – wzmacnia drgania.

 

Głos ludzki powstaje wskutek połączenia takich elementów, jak:

  • struny głosowe,
  • powietrze,
  • rezonatory.

Warto zaznaczyć, że klasyfikacja głosu ludzkiego, jako instrumentu muzycznego, nie była od początku jednoznaczna. Z początku zaliczano go do grupy instrumentów strunowych, ponieważ sądzono, że wydobywa się on podobnie do dźwięku harfy. Następnie głos ludzki przypisano do idiofonów. Co ciekawe, niektórzy wyznawali również teorię wpisującą go w poczet instrumentów dętych!

Jednak w głosie ludzkim wykształciło się wiele niuansów, których nie można uzyskać za pomocą instrumentu muzycznego. Mowa i śpiew to dwa zupełnie różne zjawiska akustyczne, które są najbliższymi nam dźwiękami.

 

Wspólny śpiew z dzieckiem

Wspólne śpiewanie z dzieckiem ma wiele zalet. Nie tylko pomaga kształcić głos, ale także zacieśnia więzi między śpiewającymi, uczy aktywnego słuchania, a także rozwija inteligencję emocjonalną. Śpiewając z dzieckiem wzmaga się również jego pewność siebie, co może okazać się niezwykle pomocne w czasie pierwszych występów.

Śpiew z dzieckiem to nie tylko sposób komunikowania się z nim, wspólnego uczenia się, czy wyrażania emocji. To przede wszystkim świetna zabawa! Tego typu pozytywne doświadczenia wyniesione z domu mogą również pomóc mu odnaleźć się wśród rówieśników. Dlatego warto rozpocząć ją już od najmłodszych lat. Kto wie, może nasze dziecko posiada szczególny talent, który będzie można rozwijać?

By wzmagać kreatywny rozwój swojej pociechy, warto zainteresować się specjalnymi wydarzeniami dla najmłodszych, organizowanymi również na śląsku. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki atrakcji dla dzieci i ciesz się czasem spędzonym ze swoją pociechą!