5 zalet korzystania z pomocy prawnika podczas sprawy rozwodowej

Sprawa rozwodowa

Zdrada, niedopasowane charaktery, wygasła miłość – różne są powody dlaczego Polacy decydują się na zakończenie małżeństwa. Decyzja o rozwodzie jest zawsze trudna i bolesna. Formalności związanych z rozstaniem można dopełnić jedynie w sądzie, który prawomocnie orzeka o rozwodzie. Tę nieprzyjemną procedurę ułatwimy sobie, kiedy zatrudnimy prawnika. Poznaj 5 powodów dlaczego warto to zrobić.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika podczas rozwodu?

Pomoc specjalisty w zakresie prawa podczas sprawy rozwodowej może być nieoceniona, przekonaj się dlaczego.

 

Posiada fachową znajomość prawa

Możliwe, że dopiero podczas sprawy rozwodowej zetkniemy się po raz pierwszy w życiu z terminem „prawo rodzinne”. Jeśli tak jest, to jest to ważny sygnał, aby poszukać pomocy prawnika – inaczej możemy sobie i swojej sprawie zaszkodzić. O ile dla Ciebie treść kodeksu cywilnego to czarna magia, tak dla prawnika jest to dobrze znana lektura. Żeby zostać adwokatem, człowiek musi ukończyć wymagające, pięcioletnie studia prawnicze. W trakcie nauki poznaje szczegółowo wszystkie kodeksy i teorie, które są związane z prawem. Po ukończeniu studiów absolwent uczy się podstaw zawodu pod okiem doświadczonego prawnika w ramach aplikacji adwokackiej. Na koniec praktyki trzeba zdać trudny egzamin adwokacki. Dopiero po przejściu tak długiej i ciężkiej ścieżki rozwoju, ktoś może być dopuszczony do zawodu prawnika.

Pomoże w przebrnięciu przez sądowe procedury

Adwokat zna się na tym, jak wgląda proces sądowy – to jego praca. Tymczasem dla wielu ludzi, nie będących prawnikami, sprawa rozwodowa jest często pierwszym zetknięciem się z sądem. Wówczas trudności mogą się pojawić już na samym początku, kiedy trzeba poprawnie napisać pozew rozwodowy. Najczęstsze błędy pojawiają się przy pisaniu uzasadnienia, czyli dlaczego staramy się o rozwód. Na koniec ważne jest, aby pozew złożyć do właściwego sądu. Możemy uniknąć tych wszystkich trudności, jeśli skorzystamy z pomocy adwokata, który dopełni każdej potrzebnej formalności.

Uzyska dla Ciebie jak najwięcej

Sprawa rozwodowa często toczy się nie tylko o wyrok sądu, który formalnie uznaje dane małżeństwo za rozwiązane. Jeśli para miała dziecko, sąd decyduje o przyznaniu władzy rodzicielskiej oraz wysokości alimentów. To od sądu zależy także, czy i jak często były małżonek będzie miał prawo na widywanie się z dzieckiem. Do sporów dochodzi również wtedy, kiedy trzeba podzielić majątek, mieszkanie, itp. Wywalczenie sobie jak najwięcej w trakcie rozprawy rozwodowej jest trudne, na naszą niekorzyść przemawia brak doświadczenia w wystąpieniach przed sądem. Dlatego swoją przyszłość warto powierzyć w ręce kogoś profesjonalnego i obeznanego w prawie rodzinnym, czyli prawnika. Nie dość, że jest on obeznany w prawie rodzinnym, to również doświadczony w wystąpieniach przed sądem.

 Zmniejszy czas oczekiwania na wyrok

Niewiele jest osób, które po wejściu do gmachu sądu chcieliby w nim zostać jak najdłużej. Odczucia są wręcz przeciwne – chcemy, aby rozprawa była jedna i trwała jak najkrócej. Tak niestety zdarza się rzadko. Sprawa rozwodowa często nie kończy się na jednej rozprawie. Sąd wyznacza kolejne terminy rozprawy, gdy małżonkowie nie mogą się zgodzić w kwestii, np. kto otrzyma prawo do opieki nad dziećmi albo jak podzielić majątek. Sami możemy sobie z tym nie poradzić. Natomiast prawnik może pomóc wypracować porozumienie, znaleźć wyjście z sytuacji, a tym samym zakończyć przymus chodzenia na stresujące wizyty w sądzie.

Złagodzi Twoje nerwy

Oczywistym jest, że rozpad małżeństwa wywołuje silne emocje i dużo nerwów. Rozchwiana psychika nie pomaga, kiedy na rozprawie w sądzie trzeba przedstawiać dowody oraz logicznie argumentować swoje racje. U części ludzi może się też zdarzyć, że sam majestat instytucji, jaką jest sąd, wprawi w dodatkowe zakłopotanie. W takich okolicznościach słuszną decyzją jest udanie się po pomoc do adwokata. Nie dość, że jest to osoba doświadczona w rozprawach sądowych, to jest to osoba nie związana z żadną ze stron. Prawnikowi nie udzielają się więc emocje – w jego zawodzie byłoby to wysoce nieprofesjonalne.

Szukasz adwokata, który zapewni Ci fachowe wsparcie merytoryczne podczas sprawy rozwodowej? Polecamy usługi kancelarii adwokackiej w Zabrzu. Wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w świadczeniu usług prawnych, indywidualnym podejściem do klienta i skutecznością działania.